sobota, 22 września 2012

Lekcja trzecia: Wyszukiwanie informacji.


1. Czym są katalogi tematyczne ?
Pracownicy lub wolontariusze tworzą ręcznie katalog ciekawych (ich zdaniem) stron internetowych. Dane zebrane w tych katalogach są systematycznie aktualizowane. Współczesne serwisy wyszukiwawcze działąją tak sprawnie, że korzystanie z katalogów tematycznych stało się mniej popularne.

2. Czy można się cofnąć w czasie:
Jeżeli jakaś strona z której często korzystamy, nagle przestaje istnieć możemy ja znaleźć w muzeum stron internetowych http://www.archive.org/web/web.php .

3. Wyszukiwarka-program lub strona internetowa ,której zadaniem jest ułatwienie użytkownikowi znalezienie informacji w sieci
Pierwsza wyszukiwarka- 1994r. zwana Robak 
Elementy wyszukiwarki:
-robot(pająk/spider)-program ,który przeszukuje sieć internetową , zbiera informację o znalezionych stronach, indeksowane zawarte na nich treści.
Reguły pracy robota to:
-indekser-generuje bazę stron WWW, tworzy spis słów kluczowych charakteryzujących znalezione strony.
-index-
Wady wyszukiwarek: Bez obecności w sieci opcji wyszukiwania, chcąc dotrzeć do konkretnych informacji, musielibyśmy znać adres nie tylko głównej strony www, ale też i podstrony, na której się ona znajduje. Rozwój wyszukiwarek jest naturalną konsekwencją gwałtownie rosnącej ilości treści, którym wypełniany jest internet. Niestety, łatwo jest wprowadzić informację, nieco trudniej ją wycofać. Sieć tworzy archiwum, pozwala dotrzeć do artykułów sprzed kilku miesięcy lub ponownie obejrzeć plik video. Jest zarazem składowisko śmieci, i nawet osoba, umiejętnie posługująca się wyszukiwarką, może trafić na zdezaktualizowane i wprowadzające w błąd dane. Przeglądając wyniki wyszukiwania należy zwrócić uwagę na wszelkie informacje, mówiące nam kiedy dany zapis trafił do internetu. W różnorodnych forach, informatorach, powinna zawsze znajdować się data wprowadzenia lub ostatniej aktualizacji informacji. Coraz większe zagęszczenie słów kluczowych powoduje też, że korzystając z wyszukiwarki zmuszeni jesteśmy do bardzo konkretnego określenia tego, czego poszukujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz